Život u prirodnoj veličini

Šta vam pada na pamet kad čujete permakultura? Malčiranje? Začinska spirala? Gradnja glinom?

 

Permakultura je više od mogućih elemenata jednog permakulturnog dizajna. Ona je nauka dizaniranja, određen pristup jednom poduhvatu, jednoj lokaciji: Permakultura ima za cilj da oponaša u dizajnu prirodne procese koji savršeno funkcionišu u beskrajnom kruženju energije, bez gubitaka i ostataka. To zahtjeva od dizajnera da proučava i razumije kako priroda funkcioniše - na datoj lokaciji i u datoj situaciji. Zato je prva vještina permakulturnog dizajniranja sposobnost posmatranja i proučavanja datog, a i traženog. Šta nam treba? Šta želimo? O čemu maštamo? To nije isto. U drugom koraku se uspostavi sistem što daje moguće od traženo iz ponudjenog. 

 

Permakultura radi na osnovu tri temeljna prinicipa:

  • Briga za zemlju - kao planetu i kao tlo. Nema nama života bez onih 10 cm plodne zemlje oko naše planete. Permakulturni proizvođači su zato u suštini proizvođači tla, a plodovi koje jedemo, su nusproizvodi.
    U konkretnom dizajniranju to znači npr.: Ne uzmi više nego što trebaš od zemlje i zajednice. Organizuj sistem ne samo tako da ne oštetiš sistem, da budeš takozvano samoodrživ, nego da ga obogatiš svojim postupcima. Uplaniraj viškove. Stvaraj prilike za nove procese. Kao sama priroda.
  • Briga za ljude. Permakultura promoviše princip da svaki čovjek ima slobodan pristup i besplatnu mogućnost da namiri svoje osnovne potrebe: Hrana, smještaj, edukacija, komunikacija. 
    U konkretnom dizajniranju to znači npr.: Uzimaj u obzir cjelovitu dobrobit svih ljudi uključenih u proces koji dizajniraš. Srž prirode je izobilje. Oponašaj izobilje u svom dizajnu i stvaraj site, zadovoljne ljude.
  • Pravedno raspoređivanje viškova: Kad iz jednog sistema izvlačimo viškove kao profit jednog ili jedne grupe uključenih, štetimo sistem i stvaramo uslove za manjak. Viškovi su sirovina za sljedeće dodatne procese obogaćivanja cjeline. Tako se izobilje u beskraj nastavlja i raste.
    U konkretnom dizajniranju to znači npr.: Od početka uoči moguće viškove, pa i takozvani otpad, nusproizvode i uključi ih u svoj dizajn kao početnu tačku dodatnih procesa. To nas uči plava ekonimija.

Proces permakulturnog dizajniranja se ne mora samo primijeniti na poljoprivrednim imanjima, nego na bilo kojoj lokaciji (urbana permakultura). I pored toga se pokazao korisnim u upravljanju zajednicama (socijalna permakultura) i čak u unutrašnjim procesima čovjeka (emocijonalna permakultura).

 

4 od 5 osnivača su obrazovani i u oblasti permakulture. Srdjan Kosić, Valentina Vujinić i Nemanja Bodroža su certifikovani dizajneri permakulture. Lena Jaggi Kosić je diplomirana dizajnerica permakulture.