Zdravlje nervnog sistema

Naš autonomni nervni sistem (ANS) ima tri grane. Dvije su dugo poznate: Simpatikus (S) koji je zadužen za aktivaciju i parasimpatikus (PS, dorsalni vagus) koji je zadužen za regeneraciju i imobilizaciju. Prije 40 godina je Steven Porges otkrio ventralni vagus i otvorio sa svojom polivagalnom teorijom put ka potpuno novom razumijevanju ANSa. Treća i dominantna grana našeg nervnog sistema je socijalni nervni sistem (SNS), zadužen za kontakt i samoregulaciju. SNS nam omogućuje da se nosimo sa informacijama iz naše nutrine i svijeta, na za nas povoljan način. Da slobodno biramo kako želimo da reagujemo ili djelujemo u kontaktu sa sobom, sa drugima i sa svijetom.

 

Znanje o tome kako mi u stvari funkcionišemo ispod radara onog djela nas, logičkog razmišljanja, s kojim se često identifikujemo, otvara nam novi pogled na sebe, na druge i na svijet. Uvježbavajući samoregulaciju postajemo povoljniji za sebe i druge. Postajemo bolji partneri, roditelji, gradjani jer ne bivamo vodjeni traumatičnim obrascima našeg odrastanja, strahom, bijesom, dodvoravanjem ili zaledjivanjem (flight, fight, fawn, freeze).

 

Učenje o nervnom sistemu ukazuje nam i na to da nema loše reakcije, nepoželjnog osjeta ili osjećanja. Nije sigurno i povoljno za nas da budemo isključivo nasmijani. Strah, ljutnja, povlačenje imaju svoju svrhu. A kad postignemo regulisano stanje nervnog sistema, javiće se samo kad su nam potrebni. I onda im hvala!

 

NSTI (Neurosomatska Traumaregulacija) nudi put i alatke ka integrisanju svih u našem sistemu pristutnih snaga - urodjenih, naučenih, stečenih. Ovu tehnika je utemeljila Stephanie Maurer iz Švajcarske. NSTI je priznata kao tehnika primjene polivagalne teorije od strane polivagalnog instituta Stephen Porgesa.